Participativni proračun
KAJ JE PARTICIPATIVNI PRORAČUN?
1. KORAK: PREDLOGI OBČANOV
Participacija občanov v razporejanje občinskega denarja poteka tako, tako da občani najprej podajajo svoje predloge projektov. V tej fazi občani v določenem časovnem obdobju na občinski spletni strani vnašajo predloge projektov. Za vsak predloga projekta je zahtevan vnos podatkov o vlagatellju, ustrezen opis opis projekta in predvideno finančno ovrednotenje. Po prejemu predlogov občina za vse podane projekte preveri izvedljivost in ustreznos projekta (zakonska, finančna...), nato pa vse ustrezne predloge preda ustrezno priravi za glasovanje občanov.

V drugi fazi občani glasujejo o vseh izvedljivih predlogih, ki so jih sami podali. Samo glasovanje lahko poteka za ceclotono področje občino, ali pa se glasovanje izvede ločeno za projekte znograj vsake krajevne skupnosti. Glasovanje o projektih se lahko izvede vzporedno v fizični in elektronski obliki, v elektronski obliki paje e-gasovanje mogoče izvesti na naslednje načine:
- Preverjanje IP in/ali piškotkov občana,
- Ena mobilna številka en glas (ob glasovnju se na vnešeno mobilno številko pošlje potrditvena 6-mestna koda),
- Vsak občan po pošti prejme unikatno kodo za glasovanje.
Po zaključku glasovanja občina objavi rezultate participativnega proračuna in izvede projekte, ki so jih izbrali občani..